Mam do oklejenia kaseton podświetlany z pleksi przezroczystej. Logo klienta jest dosyć proste: czarne tło i biały napis. Jak przykleić od środka czarne tło z wyciętym napisem przy pomocy folii transportowej? Na mokro czy na sucho? Jeśli na mokro to jaki środek do tego użyć?

 

Mój plan jest taki: kleję czarne tło z wyciętym napisem i na to przyklejam białą folię na całą folię czarną… tylko nie wiem czy tą czarną na mokro kleić czy na sucho. Ten wycięty napis na folii czarnej może pokomplikować sprawę (na razie folia czarna jest nieobrana).

 

Odpowiedź

 

Najlepszy efekt osiąga się przy klejeniu . Ta metoda wybacza wiele i można usunąć ewentualne opiłki czy ziarnka piasku nawet po naklejeniu.

Wady klejenia na mokro w tym przypadku nie mają znaczenia. Oklejenie czarnej folii białą, nie jest idealnym pomysłem. Przy krawędziach logo powstaną tuneliki powietrza których nie da się usunąć , a które będą widoczne od frontu.

Proponuję wyciąć ten sam plik z białej folii i wycięte elementy wpasować na mokro w otwory w czarnej folii. Ważne aby użyć folii transparentnej przeznaczonej do podświetleń. Tego rodzaju folie mają w swoim składzie specjalne stabilizatory  zapobiegające skurczowi i w konsekwencji powstawaniu szczelin pomiędzy kolorami.

Jako płyn do klejenia na mokro polecam płyny dostępne u dystrybutorów folii np. Easy Aply, Easy Fol  czy  Stick it right . Można też użyć płynu do naczyń do danego do wody w proporcjach 1:100. I jeszcze o papierze transportowym . Nie każdy się nadaje. Źle dobrany papier będziemy przeklinać! Idealne są papiery o słabym kleju na bazie akrylu. Takie papiery ma w ofercie Warsfol (iTP110) i Igepa (Avery Application Paper 33″0)

Powodzenia Krzysztof Wolski